Wordpress svg. Worpdress siteye svg ekleme nasıl

logoyu svg eklemenin avantajları nelerdir


Svg Dosya Formatı: SVG, Xml tabanlı vektör grafik formatıdır. Web’de ve diğer dijital ortamlarda çeşitli grafikleri görüntülemek amacıyla kullanılmaktadır. W3C standarlarında olup Javascript, Dom, Css ve Html gibi standart diller ve teknolojilerde kolaylıkla çalışmaktadır. WordPress siteye svg eklemenin sırrını aşağıda bulabilirsiniz.

WordPress Medya Yükleyici ile SVG’ye izin vermek

WordPress için jpg, png gibi dosyaları kolaylıkla yükleyebilmekteyiz. Bunun yanı sıra günümüzde popüler ve popüler olmaya devam eden yüksek görüntü kalitesi sunan vektör tabanlı svg formatlı dosyaları yükleyebilmemiz varsayılan olarak gelen WordPress‘de mümkün görünmüyor.

Ancak bu durumu değiştirmenin çok kolay bir yöntemi var. Bunun için eklenti kullanmanızı tavsiye etmemek ile birlikte functions.php dosyasına bazı müdahalelerde .svg uzantılı dosyaları kolaylıkla yükleyebilmemiz mümkün.

Wordpress Teması Yapımı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress Tema Nasıl Yapılır?

SVG dosyaları ne için kullanılır?

Web sitesi simgeleri ve logoları.

Tasarımcılar svg dosyaları ikon, buton ve şirket logolarını göstermede kullanılır. Bu format kaliteden taviz vermeden yukarı aşağı ölçeklendirme ve farklı boyutlarda görüntüleme için kullanılmaktadır.

İnfografikler ve illüstrasyonlar.

Svg formatlarında xml kullanıldığından Google arama motoru, metin çizelgelerini ve grafikleri okuyabilmektedir. Bu sebepten Google aramalarda görünmek için idealdir.

SVG dosyalarının avantajları.

Svg formatlı dosyayı web’de ne kadar küçük veya büyük hale getirirseniz getirin kaliteden ödün vermeden en yüksek kaliteyi sunacaktır. Vektörel tabanlı dosya olduğu için en yüksek kaliteyi svg formatı ile alabilirsiniz.

Svg formatında çizim yerine metin kullanıldığında Google tarafından okunur ve seo için avantaj sağlar.

Dosya boyutu diğer formatlara göre daha küçüktür.

Animasyonlar eklenerek kullanılabilir. css ile kademe kademe animasyon eklenebilir.

İllustrator pragramı ile dosyayı kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

WordPress Svg Yükleyebilmek İçin Gerekli Kod:

WordPress sitenizin functions.php dosyasına ulaşmak için 2 yöntem mevcuttur.

  1. Yöntem: WordPress panelde Görünüm menüsünde Tema Düzenleyiciye tıkladığınızda sağ menüden Tema İşlevleri (functions.php) dosyasına ulaşabilirsiniz.
  2. Yöntem: Cpanel’e giriş sağladıktan sonra sitenizin ana dizini Wp-content/themes/tema-adı/functions.php şeklinde dosyaya ulaşabilirsiniz.

Functions.php dosyasının en alt satırına kodu yapıştırıp kaydettikten sonra WordPress panelinizde Ortam Kütüphanesine gelerek dilediğiniz svg dosyasını yükleyebilirsiniz.

function cc_mime_types($mimes) {
  $mimes['svg'] = 'image/svg+xml';
  return $mimes;
}
add_filter('upload_mimes', 'cc_mime_types');

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.