Wordpress Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

İçeriğimizde WordPress nedir, kullanım oranları, ne tür web siteleri yapılır, avantajları, dezavantajları vb. wordpress hakkında geniş kapsamlı merak edilen tüm konularda bildiklerimizi anlatacağız.

WordPress Nedir ? Php programlama dili ile yazılmış açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olan WordPress bu gün pek çok noktada kullanılıyor.

Temel düzeyde çalışmalarda içerik eklemek için bile kod yazılması gerekiyorken WordPress kullanıcı dostu bir yönetim sistemi olması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir.

İnternet sayfası oluşturmak ve düzenlemek için oluşturulan bu altyapıya giriş paneli ile girilir. Yeni sayfalar oluşturulabilir ve rahatça blog içerikleri eklenebilir. Web sitenizin görünümünün güncel hale gelmesi sağlanabilir. Eklenti, tema vb. güncellemeleri kullanıcılar gerçekleştirebilir.

Basit düzeyde web sitesi oluşturmak isteyen kişiler için çok kullanışlı ve geniş kapsamlı bir araçtır.

WordPress Kullanım Oranları

Ücretsiz sunulan WordPress kullanım oranı günümüzde oldukça artmıştır ve artmaya devam etmektedir.

 • Dünya genelinde WordPress kullanımı % 44 oranındadır.
 • Tüm CMS sistemlerin içinde % 65 kullanıma sahiptir.
 • Saniyede 28 adet gönderi paylaşılıyor.
 • En çok güncellenen ve en az saldırı alan Cms sistemlerindendir.
 • Adobe, LinkedIn, BlackBerry, MTV Movies Blog, Flickr Blog, PlayStation, TED, Harvard Gazette Online gibi bir çok marka WordPress altyapısı kullanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WordPress Özel Web Tasarım Hizmeti

WordPress Kullanmanın Avantajları

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

 • Her yazılımcı veya tasarımcı tarafından geliştirilebilir olması ve Seo’da sağladığı Yoast Seo gibi bir çok avantaj sağlamaktadır.
 • Yüzlerce tema desteği sayesinde herhangi bir yazılımcıya ve programlama diline ihtiyaç duymaksızın birkaç basit adımla kendi sitenizi oluşturabilirsiniz. Çok gelişmiş ve özel tasarıma sahip web siteleri için yazılımcı ve tasarımcıya ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Arama motorlarında hızla indekslenerek büyük kitlelere kısa zamanda ulaşmanızı sağlar.
 • Türkçe dil desteği verilmektedir. Aynı zamanda web sitenizi çoklu dilde yayınlayabilirsiniz.
 • Sosyal medya entegrasyonu kolaydır.
 • Yönetim paneli oldukça kolay ve pratiktir.
 • Arama motorlarında hızla indekslenerek büyük kitlelere kısa zamanda ulaşmanızı sağlar.
 • Tüm WordPress siteleri mobil uyumludur.
 • Binlerce ücretli ücretsiz eklenti ve tema ile geliştirmeye fazlasıyla müsaittir.
 • Binlerce geliştiricisi sayesinde devamlı yenilenerek kullanıcıya geniş kolaylıklar sağlar
 • Otomatik güncelleştirilir.

WordPress Kullanmanın Dezavantajları

WordPress internette maksimum kullanılacak olan İçerik Yönetim Sistemi olması nedeniyle kötü niyetli insanlarında ilgisini çekmektedir. Bu sebeple WordPress altyapısını kullanan siteler hedef haline gelmektedir. WordPress dezavantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Eğer özgün bir tasarım yapılmazsa internette birbirine benzeyen WordPress tabanlı aynı tasarıma sahip binlerce site sebebiyle ziyaretçilerde güvensiz algı oluşturabilir.
 • Bazı eklenti ve temalara ücret ödemek istemeyen kullanıcılar warez içerikler kullanabiliyor. Bu durumda sitede büyük açıklara sebep olabilmektedir.
 • Kötü niyetli yazılım geliştiricileri sitenizi hedef alabilir. Bu sebeple sürekli yedek almalı ve güvenlik önlemlerini arttırmalısınız. 
 • Şifrelerinizin tahmin edilmesi  güç karakter, sayı ve işaretlerinden olması, güvenlik eklentilerinin kullanılması benzer biçimde önlemler bunlara örneğin gösterilebilir.
 • Her ne kadar kod bilgisi gerekmediği söylense de temel düzeyde yapılan çalışmalar haricinde kod bilgisi gerekmektedir.

WordPress ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirim

WordPress, çeşitli  türlerde internet siteleri oluşturmak için kullanabileceğimiz oldukça alternatifli bir araçtır. Bu nedenle olasılıklar sınırsızdır ancak daha iyi fikir sahibi olabilmeniz için en yaygın kullanım alanlarından birkaçını bir araya getirdik.

WordPress ile Kurumsal Web Siteleri

Küçük bir işletme sahibiyseniz, internet siteniz için WordPress iyi bir çözüm olabilir. WordPress küçük çaplı işletmeler arasında fazlasıyla popüler olsa da, büyük şirketler tarafından da gün geçtikçe kullanımı hızla artmaktadır.

WordPress ile Online Ticaret Siteleri

WordPress altyapısı kullanarak E-ticaret siteleri oluşturulabilmektedir. Diğer E-ticaret altyapılarında olduğu gibi üyelik, sepet, ürün varyasyonları, ödeme çeşitliliği, kargo yönetimi, ürün filtreleri vb. bir çok özelliği Woocommerce sayesinde kullanabilirsiniz.

WordPress Blog Siteleri

WordPress başlangıçta  bir blog aracı olarak başlatıldı ve platformun hala en yaygın kullanım alanlarından biri. Blogunuz büyüyüp, daha fazla ziyaretçi almaya başladığında reklam alımları yapabilirsiniz.

WordPress Portföy Web Siteleri

Sanatçılar, Freelancerlar, müzisyenler, yazarlar, fotoğrafçılar ve diğer yaratıcı profesyoneller online portfolyolarını oluşturmak  için çoğu zaman WordPress kullanırlar. WordPress ile bazı yerlerde resim galerileri, ışık kutuları ve portfolyo kılavuzu gibi gereksinim olabilecek tüm özelliklerinde çeşitli portfolyo temaları bulunuyor.

WordPress Nedir sorusunu tüm detayları ile açıklamış olduk. WordPress alanında ihtiyaç duyduğunuz tüm çalışmalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.