Google Spam Nedir

Google Spam Cezaları Nelerdir?


Google Spam Cezaları; hepimizin en büyük sorunu Google. Google web sitemizi cezalandırırsa, spam olarak işaretlerse ne yaparız?

Arama motorlarından gelen organik trafiğe değer veren internet sitesi sahiplerinin en son isteyeceği şey Google’dan ceza almak ve bunun Google sıralamalarına yansıması.

Bu yazımda Google Cezalarından nasıl kurtulacağınızı öğreneceksiniz.

Google Spam Cezaları Almamak İçin Altın Tavsiyeler

Doğal kalmalısınız her zaman, doğal davranma ilkelerine uymalısınız.

Backlink: Backlinklerin SEO‘da çok önemi kalmasa dahi, hâlâ derinlerde bir yerlerde çok merkezi bir otoriteye sahip, backlinkler. Evet önemli ama, misal verelim sizin sektörünüz sağlık, ama siz gelen bir backlink sektörü gıda. Bunun birçoğu bilinçsiz oluşturulmuş backlinklerdir ve hiçbir faydası olmayan aksine zararı olan backlinklerdir.

Yukarıda verdiğim örnek, bir bakkalın bir avukata referans olması gibi bir şey. Burada değinmek istediğim nokta, sektör dışı ve sizin sitenizden düşük ziyaretçi kitlesine hitap eden sitelerden link almayın. Özellikle haber sitelerinden uzak durun, haber siteleri link çöplüğüne dönmüş sitelerdir.

Her gelene tanıtım satmayan haber sitelerini tercih edin, tanıtım yazılarında bir kriteri bulunan haber sitelerini tercih edin, ve haber sitesinde amacınız haber vermek olsun.

Seo Araçları ile analiz; Ahrefs, Semrush ve Moz gibi araçlar yükümüzü büyük oranda hafifleten araçardır. Bazı şahıslar, siz iyi olmayın diye size zararlı backlink verirler. Zararlı backlink analizini, verdiğim araçlarla yapabilirsiniz. Örnek verecek olarak olursam, otoriter bir sitenin analinizi yapıyorum, 300 adet +18, 170 adet Çin siteleri, 280 adet alakasız ve boş siteleri gördüm. Tabi bu zararlı çalışmaları reddebiliyoruz. Sizin de bu analizleri ve kontrolleri düzenli olarak yapmanız gerekmekte.

Hacklinkler: Bu yol yasa dışı bir yoldur, bir web sitesi sahibinin haberi olmadan ve sitesinde bulunan bir açık vasıtasıyla birlikte gizlice linkleriniz otorite sahibi sitelere yerleştirilir. Gerçekten güzel sonuçlar elde edebilirsiniz ancak, site sahibinin farkedip Google’a şikayet etmesi sonucunda bir daha çıkmamak üzere düşersiniz. Hacklink yapmamanızı öneririm sağlıklı ve ileri düzey bir hareket değildir.

İçerikleriniz: Her zaman her yerde içerik kraldır! İçeriğiniz ne kadar kaliteli ise, Google’dan ceza alma olasılığınız o kadar düşer çünkü, siz kaliteli hizmet veriyorsunuz ve insanlara fayda sağlıyorsunuz. Google özellikle son güncellemeler ile birlikte içerikte kullanıcı odaklı olan sitelere daha fazla önem vereceğini belli etti.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.