kullanıcı deneyimi ux tasarım design nedir

kullanıcı deneyimi ux tasarım, modern web tasarım


Kullanıcı Deneyimi; Web site ve uygulamaların artık sadece göze hitap eden estetiğinden ziyade, kullanıcı deneyiminin kuvvetli olması ziyaretçi profilini arttıran faktörlerin başında gelmektedir.

Ne kadar iyi bir arayüz tasarımına sahip olursa olsun, bir web sitesi eğer kullanıcıya pratik ve kolay bir gezinme haritası çizmiyorsa, o kadar çok ziyaretçi kaybetmesinin sebebini oluşturur.

Kullanıcılar artık bir web sitesinde aradıkları ürün ya da bilgilere kolay erişim sağlamak istiyor. Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarım ile web sitelerinin kullanıcılarını aktif şekilde içerik ile buluşturmak ve aranılan öğeye kolay bir şekilde erişimini sağlayabilmek adına kullanılmaktadır.

Kullanıcının site üzerinde ki etkileşimini tasarlayabilen ve bu doğrultuda analizler gerçekleştirerek eksik veya kullanıcının takıldığı noktaları düzenleyerek içerik kanallarını oluşturan kişiye (User Experience Design) denir.

Kullanıcı Deneyimin Faydaları – Analiz ve Raporlama ile Firmanızı Keşfedin

  • Sayfada kalma süresinin artması.
  • Sayfadan Ayrılma Süresinin azalması.
  • Sayfa görüntüleme sayısının artması.

Benzeri testler ile Web site ve Uygulamaların Analizleri gerçekleşmektedir. Yapılan bu testlerin, problem ve hatalarının giderilmesi, farklı tasarım
ve çalışmaların iyileştirmesinin de önünü açar.

Sizi Yükseltecek İçerik İpucusu UX

Mobil Teknoloji üzerinden sağlanan Pazarlama ve Araştırmalar, sizin rakiplerinizden farklı olmanıza ve marka bilinirliğinizin artmasına olanak tanıyor. Ancak iyi bir Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımı ile bunu gerçekleştirmeniz mümkündür. Müşterileriniz ve ziyaretçileriniz için şık ve kullanışlı hale getirdiğiniz web site veya uygulama ile tamamen kaliteli bir etkileşim ve geri dönüşüm oluşturabilir, aynı zamanda doğru kullanıcı deneyimini sunmuş olabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sistem ne kadar karmaşık olursa, verilen mesaj da bir o kadar anlamsızlaşır. Kullanıcı Deneyimi (UX) Tasarımını oluştururken, ziyaretçilerin gözünden site üzerinde aktif kullanım sağlanmalı ve bilgilere kolay erişim sağlanmalıdır. Bir e-Ticaret sitesinin yükselmesi, sahip olduğu arayüz tasarımına ve Kullanıcı Deneyimi (ux) bağlıdır. Müşteri aradığı ürünü kolaylıkla bulabiliyor ve sahip olabiliyorsa bu e-Ticaret sitesinin kullanımını ve popülaritesini arttırır.

Doğal ve Kalıcı Olmanın Yararları

Bunlardan birine örnek verecek olursak Hepsiburada.com e-Ticaret sitesinin arayüz ve turuncu renkleri kullanıcılarının hafızalarına kazınmıştır. Bilinirliği oluşturan etkenler arasında yer alan bu renk ve tasarımın değişmesi, ziyaretçi kaybına neden olabilir. Diğer bir yandan ise bu web sitesinin aratılan öğeyi pratik bir şekilde kullanıcıya sunması ile o web sitesinde geçirilen sürenin uzamasına farklı kategorilere kadar ulaşım sağlamasına olanak tanır. Kısaca UX açısından oldukça başarılı bir web sitesidir denilebilir.

Markalar ile özleşen tasarımların kalıcılığı ve ziyaret oranı her zaman daha ön plandadır. Kullanıcı Deneyimi (UX) ile yapılan analizler doğrultusunda, ziyaretçilerin hangi sayfalar üzerinde yoğunlaştıkları, hangi sayfalarda takılıp sorun yaşadıklarını ziyaretçi gözünden görerek çözüme ulaştırmak, sitenin satış oranını ve iletişim kanallarını kullanarak çekilen müşteri potansiyelini analiz etmek ile Kullanıcı Deneyimi Tasarımını geliştirmektedir.

Kullanıcı Deneyimi UX ile Harikalar Yaratın

Müşteri davranış ve site içinde gezinme algısı ile yola çıkarak, yarattığınız marka algısından çok, kullanıcı deneyiminin kolay ve anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

Online araştırma yapan bir ziyaretçinin, web siteniz de pozitif etki yaratmasını sağlayabilmek için kusursuz bir UX tasarımına sahip olması gerekiyor. Ya da satış odaklı bir web siteniz var ise, kullanıcının aradığı ürünü rahatlıkla bulmasına ve sepetine ulaştırmasına olanak tanıyacak bir UX tasarımı gerekmekte.

UX standartlarında yapılan web site tasarımlarımız ile hedeflediğiniz ziyaretçi kitlesine ulaşarak satış oranlarınızı ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

İyi tasarlanmış bir UX ile satış oranınız artacak, müşteri profiliniz artacak ve ziyaretçilerinizin bir sonraki tercihini sizden yana kullanmasını sağlayacaktır.

Kullanıcı Deneyimi Ux tasarım standartlarında bir web sitesi sahip olmak ve Özel Web Tasarım sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.