Penguen ve panda güncellemelerinden sonra hayatımıza giren aşırı seo terimi son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Over optimizasyon olarak da bilinen Aşırı Seo – Over Optimizasyon Nedir? Zararları ve faydaları nelerdir? Fazla seo’nun etkileri nelerdir? İnceleyelim.

Aşırı Seo Nedir?

Fazla seo çalışması site içerisinde ele alındığında hazırlanan makalelerin içerisinde aynı anahtar kelimenin sürekli tekrarlanması, farklı anahtar kelimelerin çok sık kullanılması, yani makale içeriğinin neredeyse tümünün anahtar kelimeler ile doldurulmasıdır. Bu doğrultuda hazırlanan içerikler arama motorunu kandırmaya yönelik çalışmalardır.

Site dışı seo çalışmalarında kullanılan aşırı seo tekniği ise backlink alımlarıyla alakalıdır. Sürekli kendini yineleyen anahtar kelimelerin backlink alımlarında kullanılması, tekrar tekrar aynı anahtar öbeği ile backlink alımı yapılması, backlink alımında hazırlanan içeriğin anahtar kelime ile doldurulması ve aslında içeriğin ilgi alanı dışında her şeyin içerik içerisinde bulunması, site dışı fazla seo çalışmalarındandır.

Aşırı seo çalışması aslında bilinçli yapılan bir durumdur. Kısa vade de sıralamada yukarıya tırmanmak isteyen acemi düşünürler, Google ve diğer arama motorlarını kandırmaya yönelik bu adımı atmaktadır.

Ancak Google botları maalesef ki sanıldığı kadar basit ve yüzeysel düşünmemektedir. İçeriğin sürekli aynı anahtar kelimelerde boğulması ilk bakışta zirveye ulaştırsa da kısa sürede bu kurnazlığın botlar tarafından ifşa edilmesine yol açar. Aşırı Seo – Over Optimizasyon Nedir?

Aşırı Seo Tespiti

Seo araçları içerisinde bulunan çoğu özellik ile aşırı seo yoğunluğunu tespit edebilirsiniz. Bu analiz araçları çok yönlüdür ve size daima doğru referral bilgiyi sunacaktır. Kelime yoğunluğu analizi yaparak fazla seoya kaçan tüm içerikleri tespit edebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca backlink alımında da backlink içeriklerinde de bu analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aşırı seo çalışması uzun vadeye yayılan seo çalışmalarından çok daha dezavantajlı bir durumdur. Sitenin yükselmesini isterken birçok cezaya ve spama uğramasına neden olabilirsiniz. Bunun yerine sağlam adımlarla sitenizi zenginleştirebilir, kullanıcıya hitap ederek içeriklerinizi anahtar kelimeyle boğmak yerine sade ancak etkili anahtar öbekleri kullanabilirsiniz.

Aşırı Seo ve Çözümü

 Aşırı Seo’dan Kurtulma Yolları

Aşırı Seo – Over Optimizasyon Nedir? İstemeden de olsa fazla seo çalışması yapmış olabilir ya da yaptığınız over seo’dan pişman olmuş olabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip ederek fazla seo çalışması çözümünü gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Backlink alımlarınızı sektörünüzle alakalı web sitelerinden temin etmeye çalışın. Farklı sektör ve alakasız siteler backlink alımınızın etkisiz olmasına neden olacaktır.
  2. Site içerisinde oluşan tüm spam linklerini güzelce temizleyin.
  3. Site içeriklerinin her birinde başlık etiketi, keyword etiketi, açıklama etiketi, görsel etiketler dahil olmak üzere tüm etiketlerde aynı anahtar kelimeleri kullanmayın. Daima yaratıcı ve yenilikçi anahtar kelimeleri tercih edin, tabi bir de çok aratılan.
  4. Ana sayfa da verilen kalitesiz ve çöp linkleri temizleyin. Sadece ana sayfaya değil diğer alt sayfalarınıza da link alımı yapın.
  5. Footer alanınız da kendini yineleyen anahtar kelimelerden kaçının. Menü tekrarı ve site içi bağlantıların seo çalışmasında büyük bir rolü vardır.
  6. Temiz ve popüler sitelerden yorum backlink hizmeti almaya gayret edin. Sıradan ve çöp yorum backlinkleri olumsuz etki edecektir.
  7. Seo çalışmalarınızı manuel olarak gerçekleştirin. Otomatik seo program ve araçlarını kullanmamaya özen gösterin. Bu sayede kendini tekrar eden çalışma yerine daima yeni ataklar elde edebilirsiniz.
  8. Site içerikleri, alt sayfalar ve blog bölümünüzü güncel ancak kopya içeriksiz oluşturun. İçerikleriniz daima benzersiz ve karmaşıklıktan uzak olsun.

Aşırı Seo Cezası Google Penaltı

Google penaltıya geçmeden önce belirtmek istediğim bir diğer konu Anchor text. Anchor text farklı bir siteden alınan linkin hangi anahtar kelime üzerinden verildiği anlamına gelmektedir. Yani ‘’beyaz eşya’’ kelimesine bir link verildiğini düşünürsek çapa metni olan anchor text ‘’beyaz eşya’’  kelimesinin olduğunu göstermektedir.

Google penaltı ise fazla seo çalışması uygulanan sitelere Google tarafından verilen bir cezadır. Başta da belirttiğimiz gibi fazla seo başta verimli gibi gözükse de Google bunu kısa sürede fark ediyor ve gerekli yaptırımı uyguluyor.

Aşırı Seo – Over Optimizasyon Nedir? Yapılan fazla seo yoğunluğuna, zararlarına göre Google tarafından verilen bu ceza farklılaşabilir bu nedenle tam olarak şunu yapabilir diyemiyoruz. Bu belki sitenizin kapanmasına neden olabilir, ya da uzunca bir süre herhangi bir çalışma yapmanıza müsaade edilmiyor olabilir.

Aşırı seo yapmak yerine biraz daha sabırlı olarak süreci uzatmak, organik çalışmalar üstlenmek, doğru strateji ile doğru hamleler yapmak her zaman daha verimli ve etik olacaktır.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.