Doğal Seo Çalışmaları

Seo Nedir ve Nasıl Yapılır ?


Seo Nedir ? Seo; Dijital tanım alanı için yapılan çalışmalar kapsamında Google, Yandex, Opera gibi tüm arama motorlarında Web sitesinin üst sıralara çıkması anlamına gelmektedir. (Search Engine Opimization) yani arama motoru optimizasyonudur.

Seo çalışmalarının nitelikli amacı, dijital Pazar yerinde rakiplerini geride bırakabilmek, ziyaretçi sayısını arttırabilmek, satış grafiğini yükseltebilmek ve marka bilinirliğini hedeflenen yükselişe ulaştırabilmektir.

Yapılan doğru seo çalışmaları ise istenilen sonucu verir ve sitenin istenilen konuma erişmesini, böylelikle hedeflenen pozitif olguya ulaşmasını sağlayabilir.

Seo’nun Amacı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Firmaların doğru ve orantılı büyümelerinde en büyük etkiye sahip olan Seo Çalışmaları, titizlik ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte adım adım ilerletilen markanın, gelişmelerine göre seo çalışmalarına yön vermekte ayrıca bir avantaj olacaktır.

Örneğin reklam alanında istenilen grafiği elde etmiş bir sayfanın, sosyal medya üzerinde de aynı etkiye sahip olması yeni bir hedef olacaktır. Yani orantılı- eşit ağırlıkta tüm dijital materyaller de dengeyi korumak ve yükselişe geçmesi için yapılan çalışmaları pay etmek önemli bir husustur.

Öncelikle şunu belirteyim ki, Seo başlı başına bir alandır. Yani sadece sosyal medya yönetimine hâkim bir kişiden seo çalışması yapmasını asla beklemeyin ve talep dahi etmeyin.

Ya da sadece web tasarım alanında muhteşem olan birinden de öyle.

Ancak profesyonel ve uzman kişiler ile çalışmak size geri dönüşü yüksek veriler sağlayabilir.

Seo Nasıl Yapılır?

Aslında önceliğimiz Seo kriterlerinin neler olduğuna yönelik olsun. Yani Seo kavramını bütünüyle ele alalım. Ve ardından Seo çalışmasına değinelim.

Seo Çeşitleri Nelerdir ?

Seo çalışması iki ana dalda toplanmaktadır. Bunlardan birisi Site İçi Seo Çalışması, diğeri ise Site Dışı Seo Çalışması.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi Seo Nedir? Site içi seo; çalışma adından da anlaşılacağı üzere, web sitenin kendi içinde uygulanması gereken kriterlerin çalışma sahasıdır. İçerik yönetim sistemleri, WordPress, Joomla gibi alt yapılarda site içi seo yapabilmek oldukça elverişli ve pratiktir. Bu yönetim sistemleri ile entegreli olan eklentiler sayesinde site içi seo yapmak kolaylaşmıştır. Örneğin günümüzde Seo açısından oldukça önemli bir konuma sahip olan WordPress ile uyumlu olan Yoast Seo çalışmalarında en sık tercih edilen eklenti çeşitlerinden biridir. Yoast Seo hakkıında blog sayfamızdan daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Elbette özel alt yapılı web sitelerinde bu tip eklentiler kullanmak pek de mümkün olmadığından bu husus da dikkat edilmesi gereken Seo kriterleri ise şu şekildedir.

Title { Başlık }

Sitenin arama motorları tarafından çok daha iyi algılanmasına da rol oynayan <Başlık> kısmının en fazla 70 karakter olması öngörülür. Uzun tutulan başlıklar arama motorlarında spam olarak algılanabilmektedir.

Başlığınız içeriğiniz ile alakalı olmalıdır. Ziyaretçiyi yanıltıcı bir başlık her zaman kaybeder. Ziyaretçi arattığı kelime ile uyumsuz bir içeriğe ulaştığında siteden veya sayfadan çıkış yapar, bu da doğal olarak sitenin hemen çıkma oranını yükselterek seo puanını düşürür.

Başlığınızda mutlaka anahtar kelime geçirmelisiniz. Keywords her zaman için arama motorlarından elenerek ziyaretçiye doğrudan sunulanlar arasında yer almanızı sağlar.

Description { Site Açıklaması }

Site açıklaması arama motorlarında başlığınızın altında içeriğinizle alakalı kısa bilgi veren bölümdür. Anahtar kelime kullanılmalı ve başlığınız ile uyumlu olarak ziyaretçiye erişmelidir.  150 karakterini bu açıklama kısmında sunabileceğiniz bir bölmedir. Bu nedenle ne kadar ilgi uyandırıcı ve verimli ise sitenizin trafiği o kadar artacaktır.

Content { İçerik }

Sitenin en can alıcı noktası elbette ki içeriktir. İçeriğin ziyaretçi gözünden hazırlanması önemlidir. Ziyaretçiyi memnun etmek, tekrar siteye girişini sağlamak ön planda tutulmalıdır. Unutmayın siteniz sizin işletmenizdir. Bu işletme de ürünleriniz harika, reklamlarınız muhteşem ancak hiçbir satış personeli bulunmuyor.

Yani müşteriyi ikna edici bir girişimin olmaması, müşteriyi bakıp çıkmaya iter. İçerik ile ise ne kadar donanımlı olduğunuzu ve müşterinizin ne istediğini bildiğinizi vurgular. Ona istediğini vermelisiniz. Tüm içeriklerinizde ziyaretçinin memnun ayrılmasını sağlamalısınız.

İçeriğiniz bir makale ise dikkat etmeniz gerekenler.

 1. Samimi bir dil bilgisi olmalıdır. Ancak dikkat edin samimi ve resmi olarak bunu uygulayın. Ziyaretçi bu hoş havadan mutlu olmalı ve yazılarınızı okurken içtenliğinizi fark etmelidir. Çok resmi bir dil kullanmanız sadece istediği bilgiyi alıp uzaklaşmasını sağlar.
 2. Makalenizin en önemli seo kurallarından birisi tabi ki ezberlenmiş olan 300 kelime mantığıdır. Mutlaka en az 300 kelimelik bir makale paylaşılmalıdır.
 3. Makalelerinizi resim, video, Gıf gibi yardımcı elementler ile zenginleştirin. Elbette bunları yaparken seo kriterlerini ihmal etmeyin. { Alt açıklama, tanım vb.}
 4. Ziyaretçinin yazıyı okumasını sağlayın. Kelimeleri çok uzun tutmayın. Sıklıkla paragraf oluşturun ve bold, italık, font gibi elemanlardan yararlanın.
 5. Makale içeriği içerisinde mutlaka anahtar kelimelerinize yer verin.
 6. Elbette en önemli unsurlardan birisi özgün olmasıdır. Kopya içerik her zaman siteye dezavantaj verir. Sitenin geri plana atılmasının en büyük rollerinden birisi kopya içerik sendromundan geçmektedir. Özgün olmaya bakın, eğer bir yerden alıntı yaptıysanız dahi bunu kaynak olarak belirtmeyi unutmayın.
 7. Makale içerisine {Bağlantı} ekleyin. Aynı site, farklı site hiç fark etmez ekleyeceğiniz linkler seo kriterlerinde önemli bir yere sahip.

Keywords { Anahtar Kelime }

Anahtar kelimeler çok aşırı derecede kullanılmamalıdır. Yani sayfayı boğan keywords her zaman için spam tehdidi demektir. Akışa uygun, kullanılması gereken yerlerde kullanırsanız eğer daha olumlu sonuçlar doğurmaya neden olur.

Bu başlıklar temel kurallar arasında bulunmaktadır. Seoya uygun olarak hazırlanan bu alanlar, arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilir olmayı sağlar.

Seo’nun Mantığı

Site içi seo yapılmadan site dışı seo yapılması mümkün değildir. Mümkün olsa bile hiçbir verim elde edilemeyecek türdendir. İllegal yöntemler ile site trafiği bir ka. Saat veya birkaç gün yükselme yaşayabilir. Ancak istikrarlı bir yükseliş için site içi seo çalışmasının kusursuz olması gerekir.

Kod yapısı, içerik analizi, sosyal medya yönetim ve çalışmaları, backlink çalışmalarının kalitesi, arama motorlarının koşulları ve seo uyumlu site için tüm bu çalışmalar prensip ve özenle yapılmalıdır.

Bu konuda diğer yazımız ” Site İçi Seo Nedir ve Nasıl Yapılır ? (On Page SEO) ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Site Dışı Seo Nedir?

Site Dışı Seo Nedir ? Site dışı seo; Arama motorlarının en dikkat çekici kısmı site dışı seo çalışmalarıdır. Site için alınan linkler her zaman için kıymet taşır. Mesela popüler bir içeriğin linkini herkes paylaşıyor bu tabi ki doğal yolla backlink sağlıyor. Ancak sağlam kaynaklı, kaliteli sitelerin linklerini almak için ise büyük uğraşlar verebiliyorsunuz.

Sitenizin farklı kaynaklardan, sitelerden övgü alması elbette arama motorlarını fazlasıyla memnun eder. Bu durum sadece backlink çalışması için geçerli değildir. Yorum almak, beğeni almak ve sitenin linkini paylaşmak son derece önem taşır.

Sosyal medya platformunda site linki paylaşımı, içerik paylaşımı, bloglarda yorum alma veya yapma, forumlarda bilgi paylaşımı, kısaca etkileşim halinde olurken sitenin doğal yolla reklamını yapabilmek site dışı seo çalışmalarını kapsar.

Bağlantı linkleri site dışı seonun tanımı sayılabilir. Rakip analizi yaparak sitenin konumunu gözlemlemek ve buna bağlı backlink kaynağı oluşturmak çok önemlidir.

Kalitesiz ve sitenizle hiçbir alakası olmayan sitelerden backlink almak ancak link çöplüğüne sahip olmanızı sağlayacaktır. Buna nazaran daha az ama daha sağlam referanslar ile bu kaynaklara erişmeniz en doğrusu.

Site içi seonuzun yüksek olması, sizi doğal yöntemler ile site dışı seoya itecektir. Yani ne kadar kaliteli ve farkındalık yaratmış paylaşım ve içerikleriniz olursa kullanıcılar site linkini seve seve paylaşacak ve ziyaretçi profilinizi elden ele genişletecektir.

Sosyal medya aracılığı ile de sitenin marka bilinirliğini arttırmayı desteklemeli, bu kanallar üzerinden beğeniler, yorumlar ve siteye trafik çekebilirsiniz.  Site performansınız her zaman zirvede olmalıdır. Ziyaretçileriniz sizlerden sık sık haber almalı ve rakiplerinize meydanı boş bırakmamalısınız.

Aslında bir bakımdan seo nedir, seo nasıl yapılır sorusunu cevapladık, ancak genel itibari ile bir toparlamak gerekli.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Genel hatlar ile seo çalışmalarının en organik tekniğine değinelim.

 • Site kodları her daim arama motoruna uyumlu hale getirilmeli ve optimize edilmelidir.
 • Tüm dijital pazarlama araçları etkin şekilde kullanılmalı ve gerekli analizler sık sık yapılarak takipte kalınmalıdır.
 • Rakip siteleri güncel olarak takip ve analiz etmek gereklidir. Backlink kaynakları, tüm bağlantı ve içerikler, her biri için ayrı strateji geliştirilmelidir.
 • Site hızı arttırma çalışmaları yapılmalıdır. Hızlı açılan site her zaman artıdır. {Page Speed Test}
 • Tüm içerikler kurallarına göre hazırlanmalıdır. Eklentilerden destek alınmalı ve gerekli koşulları sağlamak önemlidir.
 • Görsel, video ve çeşitleri zengin tutulmalı, boyutları özenli veya açıklamaları bulunmalıdır.
 • Site referansını arttırıcı Backlink sahibi olmaya gayret edilmelidir. Kaliteli referanslar tercih edilmelidir.
 • İçerikleri tekrar tekrar düzenleme, eksik veya fazla anahtar kelimeleri ayıklama, analiz ederek içerikleri iyileştirmelisiniz.
 • Özgün üretimler yapmalı, kopya içerikten kaçınmalısınız. Bolca ve özgünce makale hazırlamalı, spamdan uzak durmak için aşırı anahtar kelimeleri eksiltmelisiniz.
 • Alan adı ve domaini kaliteli şekilde temin etmelisiniz.
 • Marka bilinirliğini güçlendirmek için sosyal medya bağlantılarında gerekli çalışmaları arttırmalı, sosyal medyanın gücünü site trafiğine çekmelisiniz. Marka itibarını yükseltmek adına reklamlara başvurmalısınız.
 • Site tasarımında her zaman modern olmayı, responsive tasarım ile mobil uyumlu olarak ziyaretçilerinize sunmayı tercih etmelisiniz.

Bir de seo çalışmalarını genel itibarı ile etkileyen faktörlere değinelim. Bu faktörler ile sitenin hangi durumlarda nasıl etkileşim alabildiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu konuda diğer yazımız ” Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır? Off Page SEO ” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seo Çalışmalarında Diğer Faktörler

Seo çalışmalarını doğrudan etkileyen bazı faktörler bulunmakta. Bu faktörler göz önüne alınarak uygulanan tüm çalışmalarda yüksek verim alabilme oranı yükselir. Yani bu analizler ile yapılan seo çalışması olumlu sonuç doğurur.

 • Sitede kalma süresi {time on site}.
 • Siteden Hemen çıkma oranı – süresi.
 • Oturum başı sayfa sayısı.
 • Backlink sayısı.
 • Bağlantı veren IP sayısı.
 • Verilen bağlantıların Domain sayısı { referrin domain}.
 • SSL Sertifika sahipliği {Https}.
 • Anahtar kelime yoğunluğu {keywords}.
 • Meta title içerisinde keywords kullanımı.

Tüm bu olgular dikkatle ve titizlikle yerine getirildiğinde emin adımlar ile arama motoru zirvesine ulaşmak mümkündür. Sitenin kalıcılığı ve ziyaretçilerin önceliği olması sağlanılır ve istenilen başarıya ulaştırır.

Kapsamlı ve uzun vadede yapılabilen bu seo mantığı için asla acele etmeyin. Çünkü her biri ayrı ayrı irdelenerek ve üzerinde emek harcayarak oluşturulacak verilerdir. Kısa vadede zirveye çıkmak asla mümkün değildir. Her bir zengin veri, elbette doğru seo tekniğine bağlıdır. Doğru seo tekniği ise verilerin geri dönüşümünü yükselterek hedeflenen konuma ulaşmasının en temel öğesidir.

Seo hakkında diğer sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.