Yoast Seo Kurulumu Ayarları

Yoast Seo Kurulumu 2019


WordPress için geliştirilmiş olan harika Seo eklentisi Yoast Seo Kurulumu ve ayarları hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz. Yoast Seo eklentisi sürekli kendini güncellemektedir. Bu nedenle wordpress üzerinden eklentinin son güncellemesine yönelmelisiniz.

WordPress alt yapılı siteler için harika Seo çözümleri sunan Yoast Seo ile muhteşem özelliklerden yararlanmanız için adımları takip edin.

WordPress Yoast Seo’nun Özellikleri Nelerdir?

WordPressi’in en gelişmiş eklentilerinden olan Yoast Seo birçok özellik ve araca sahiptir. Bu sayede bir wordpress temasını inanılmaz geliştirerek, Google Seo kriterlerini bir bir uygulamış olacaksınız. Temel Seo alt yapısını oluşturabileceğiniz bu eklenti ile Seo çalışmalarınıza kolaylık sağlayıcı faktörlere erişebileceksiniz.

Peki Nedir Yoast Seo Özellikleri;

 1. İçeriklerin Başlık-Meta Açıklaması ve Seo Uyumluluğunu Ölçme.
 2. İçeriğin odak anahtar kelimesini belirleme ve aynı şekilde değerlendirmesini önizleme.
 3. Kaynak kodu parçacıkları ‘’Snippet’’ Google aramalarında test edebilme.
 4. XML sitemap Özelliğini Kullanabilme ve yönetebilme.
 5. Gönderileri, yazıları, sayfaları ve tüm arşivleri nofollow veya noindex haline getirebilme.
 6. Robots.txt ve .htaccess dosyalarını rahatlıkla güncelleyebilme.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seo Fiyatları

Daha pekçok özelliğe sahip olan Yoast Seo Kurulum ve ayarlarına geçelim. Ayarları kullanabilmeniz için son sürüme güncelleyiniz. Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunan Yoast Seo onbinlerce kişi tarafından yüklenerek, oldukça aktif şekilde kullanıcıyla buluşmaktadır. Bir wordpress sitesi kuruyorsanız eğer, Yoast Seo eklentisini kurmadan geçmeyin derim.

Yoast Kurulum Aşamaları

Öncelikle wordpress sitemize Yoast Seo kurulumu için öncelikle Yoast eklentisini yükleyelim ve etkinleştirelim. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • WordPress yönetici paneline giriş yapın.
 • Eklentiler >> yeni ekle butonuna tıklıyoruz.
 • Sağ üst köşede bulunan arama bölümüne ‘’Yoast Seo’’ yazıyoruz.
 • Çıkan eklentilerden görselde gördüğünüz hemen yükle linkine basıyoruz.
 • Yüklenen eklentiyi aktifleştirmek için ‘’Etkinleştir’’ e tıklıyoruz ve eklentimiz artık hazır.

Yoast Seo Gösterge Paneli

Genel >> Dasboard

Kurduğumuz ve etkinleştirdiğimiz Yoast Seo eklentisinin şimdi genel ayarlarına geçelim. Genel ayarlar için admin panelinde bulunan Yoast Seo bölümüne tıklayın. Karşınıza çıkan ilk sayfa genel ayarlardır.

Bu sayfada Yoast Seo’nun sizlere gönderdiği bildirim, not veya uyarıları görebilirsiniz. Ara ara burayı takip etmenizde fayda var. Eğer sitede bir sıkıntı yaşanırsa burada bildirim olacaktır ve ne yapmanız gerektiği konusunda size bilgi verecektir.

Yoast Seo Özellikler Paneli

Genel >> Features

Bu bölümde yer alan ayarlar artık aktif şekilde güncellenmekte bu durumda herkese kolaylık sağlamakta. Çünkü her biri oldukça önemli konular ve özellikler. Kısaca özelliklerini ve ne işe yaradıklarını inceleyelim.

 • Seo Analysis

Bu ayar en önemli özelliklerindendir Yoast’ın. Çünkü bir web sitenin en önemli özelliği içeriğidir. Oluşturduğunuz yazıların, Seo kriterlerini ölçme ve değerlendirilmesine olanak sağlayan bu ayarın aktif olduğundan emin olun.

 • Readability Analysis

Yazılarınızı yazdığınız da size okunabilirlik ölçümlerini ve hatalarını gösteren bu ayar ile yayımlamak istediğiniz yazının analizini görebilir, metinlerinizde oluşan hataları, uyarıları gözlemleyerek düzeltebilirsiniz.

 • Cornerstone Condent

Bu özellik oldukça önemlidir, sitenizde ‘’önemli’’ gördüğünüz yazıları ‘’Cornerstone Condent’’ yaparak, sitenizin temel taşını oluşturabilirsiniz. 4-5 tane en değerli yazınızı seçebilir, bu özellik ile seçtiğiniz yazılarınız rakiplerinizle kıyasıya mücadeleye girebilir. Sektörel veya anahtar kelime odaklı yazdığınız yazıları, Google rekabetine açmak ve sitenin en özelleri kategorisine sokmak için Cornerstone özelliğini aktifleştirin.

 • Text Link Counter

Site içi bağlantılarınızı görmenize yarayan bu özellik, yazılarınızdaki link yerleşimlerini görebileceğiniz, gerekli kontrol ve yerleşimlerini yönetebileceğiniz bir ayardır.

 • XML Site Haritaları

Arama görünümünü yani (Search Appearance) için oldukça kullanışlı hale getirilen bu özellik ile ‘’sayfalar-yazılar-kategoriler-haritada yer alsın/almasın’’ gibi ayarları düzenlemeniz içindir. Aktif olmalı ve bu özelliği kullanma zamanında gerekli bölümleri eklemelisiniz.

 • Ryte İntegration

Ryte İntegration Yoast Seo’nun en önemli ayarlarındandır. Sitenizin indexlendiğini görebilmenizi sağlar ve index için aktif konumda olmasını dikkat ederek takip edebilmenize yarar. Günlük index takibi için aktifliğini kontrol edin.

 • Admin Bar Menü

Yoast Seo ikonunun sizlere gönderdiği bildirim ve uyarıları admin barında görünüp görünmeyeceğini seçeceğiniz bir ayardır. Aktif ve anlık tüm bildirimler için kullanmanızda fayda var.

 • Security / No advanced settings for authors

Yoast Seo ayarlarınızın kimler tarafından erişilebileceğinin yapıldığı ayardır. Aktifleştirmek oldukça önemlidir çünkü sizden başka kullanıcı ya da yazarların noindex gibi gelişmiş ayarları değiştirebilmelerinin önünü keser. Kapalı konuma getirirseniz eğer telafisi mümkün olmayan hataları yapan kişileri bulmanız oldukça zorlaşır.

Yoast Seo Doğrulama Ayarları

Genel >> Webmaster Tools

Arama motorlarından aldığınız kodları pratik yolla sitenize eklemeyi sağlayıcı bir ayardır. Arama motorlarından aldığınız kodları doğrulama imkânı sunan Webmaster Tools gelen kodları ilgili alanlara eklemeniz ve kaydetmenizden ibaret.

Yoast Seo Kurulumu ile ilgili tüm sorularınız için yorum yapabilirsiniz.

WordPress Seo Hizmetleri hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki ( Seo Nedir ve Nasıl Yapılır? ) adlı yazımızı okuyabilirsiniz

Son güncelleme: 26 Haziran 2023

Kaynak: Yoast

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.