Bu yazımızda sizlere en çok merak edilen sorular arasında responsive tasarım nedir? Sorusunu yanıtlayacağız.

Akıllı telefonlar üzerinden internete girildiğinde bazı sayfaların ekrana tam olarak oturduğunu görürsünüz. Bazı internet adreslerine girdiğinizde ise sayfanın ekrana tam olarak sığmadığını, kaymalar yaşandığını görürsünüz. Bu durumun responsive tasarım ile ilgili olduğunu bilmelisiniz.

Akıllı telefonlara göre hazırlanmış, mükemmel ekran görünümü sağlamak için internet site sahiplerinin tasarımlarını responsive üzerinden yapmaları gerekiyor. Bu terimin anlamı; duyarlı ve tam uyumlu web siteleri de denilmektedir.

Artık akıllı telefon ve tablet kullanımının giderek arttığını, çocukların dahi ellerinde oyuncağa döndüğünü görebiliyoruz. Akıllı telefon ve tabletlerin sahip oldukları ekranların küçük olmasından dolayı bu tür cihazlardan internete girilmesi durumunda resim ve yazıların şekil bozukluğu yaşarlar.

Bu durumun önüne geçmek adına geliştirilen responsive tasarım, akıllı telefonun sahip olduğu ekran boyutuna göre girilen siteyi küçülterek uyumlu bir görünümün yakalanmasını sağlar. Bu tür sitelerin duyarlı olmayan internet sitelerinden en gibi farklılıklara sahip olduğundan da bahsedecek olursak;

Mobil Uyumlu  – Responsive Tasarım Farkı Nedir ?

Mobil kullanıcı sayısının giderek artmasından dolayı responsive tasarıma sahip internet sitelerin diğer platformlara oranla daha fazla tekil ziyaretçiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Anlık olarak boyut değiştirebildiğinden dolayı site açılış hızlarında da büyük farklılıklar olduğunu görebiliyoruz.

Responsive etkeni, SEO’nın 200’den fazla kriterleri arasında yer almakta olup yükseliş sağlamanın en etkili ve kolay yolları arasında yer almakta. Bu tasarıma geçen internet adreslerinin kısa süre içerisinde ziyaretçi sayılarında biraz önce bahsettiğimiz gibi yükselişler kazandıklarını görebiliriz. Bu gelişmeye sahip olmayan internet adresleri, her cihaz için ayrı kaliteleri yapmakta olup yüksek maliyetler ile karşı karşıya kalmaktadır.

Responsive tasarım için başta aşağı yeni bir tasarım yaptırmanıza gerek yoktur.Sahip olduğunuz tema içerisinde yazılacak özel kodlar ile birlikte internet sitenizin tüm platformlar için tepki veren bir hale rahat bir şekilde getirebilirsiniz.

Eğer kodlama bilginiz yok ise bu tür işlemleri yapabilen internet ve dijital medya ajanslarının bulunduğunu bilmelisiniz. Profesyonel ekiplerce yapılacak işlemler doğrultusunda mobil tasarım görüntüsüne birkaç gün içerisinde kavuşabilirsiniz. Özellikle yüksek sayıda trafiğe sahip olan bir internet adresiniz var ise hiç beklemeden hızlı bir şekilde mobil tasarıma geçmeniz gerekiyor.

Benzer yazımız Mobil Uyumlu Tasarım hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.