Ui ve Ux Tasarım Nedir ? Nasıl Yapılır ? Ui Ux Tasarım Farkları Nelerdir ?

Ui ve Ux Tasarım Nedir ? Nasıl Yapılır ? Ui Ux Tasarım Farkları Nelerdir ?


Günümüz koşullarında ux tasarım ve ui tasarım kavramları çok büyük önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji ile ux tasarım nedir? Ve ui tasarım nedir? Gibi sorulara cevaplar ortaya çıkmıştır. Bir tasarımın genel olarak görünümünün yanında kullanıcı odaklı olması da günümüzde önemli bir konudur.

Ux Tasarım Nedir?

Ux tasarım, kullanıcı deneyimi tasarımı olarak yer almaktadır. Bir arayüz tasarımı yapmaktan daha çok kullanıcıların siteler üzerindeki etkileşimlerinin nasıl olacağı ile ilgilenmektedir. Bu etkileşimin nasıl olacağını da hayal edip tasarlayan kişilere ux tasarım uzmanı yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denilmektedir.

Kolay kullanım sağlamak ve de ziyaretçilerin ürünü kullanırken en basit hali ile keyif almasını da sağlamak, sistemde bir nevi müşteri memnuniyetini yaratmaktır. Bu durumda iyi kullanıcı deneyimi ux tasarım ile beraber hayata geçirilebilir. Ayrıca kullanıcı deneyimi aslında tam olarak deneme veyanılma yöntemine dayalı olan bir süreç olmaktadır. Hiçbir tasarımcı veya geliştirici ortaya çıkardığı ürünün iyi kullanım sağladığını ilgili ürünü test etmeden bilemez. Bu sebeple kullanıcı deneyimi tasarımcıları genel olarak çoklu tasarımlar üzerinden çalışmaktadır.

UI UX Tasarım Nedir

UI UX Tasarım Nedir? Ayrıcalıkları ve Farkları Nelerdir?

Ui Tasarım Nedir?

Günümüzde ui tasarım nedir? Pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Aslen ui tasarım kullanıcı arayüz tasarımı anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekir ise kullanmış olduğunuz telefonların ekranındaki bütün her şeyi bir arayüz tasarımı olmaktadır. İkonların yerleri, renkleri ve de büyüklüğü tasarımcının verdiği karar sonucu uygulanmaktadır. Arayüz tasarımının web sitelerindeki temel karşılığı ise renkler, resimler, butonlar, çizgiler, sayfa yapısı ve de boşluklar gibi bütün grafik elemanlardan oluşmakta olan görsel tasarımdır.

Müşterilerin ihtiyaçlarını ve de onlar farkında olmasalar bile daha kolay kullanım sağlayabilecekleri tasarımları araştırmak, bulmak ve de uyarlamak kullanıcı arayüzü tasarımcısı olan ui tasarım uzmanının sorumluluğunda olmalıdır. Sektördeki rakiplerden yola çıkmak ve de daha önce yapılmış olan işleri incelemek buradaki en temel çıkış noktası olmaktadır. Bu aşamadan sonra da kendi markanız veya işletmeniz için markalaşma veya grafik geliştirme çalışmaları yapmaya başlamış olursunuz.

Ui Tasarım Özellikleri Nelerdir?

Tasarımlarda yer alan ui tasarım nedir? Konusu açıklandıktan sonra sıra özelliklerine gelmektedir. Hemen hemen her gün kullanılan onlarca uygulamada ve de gezindiğimiz web sitelerinde kolay bir şekilde istediğimiz bütün işlemleri gerçekleştirebiliriz. Bu süreçte de ihtiyaç duyduğumuz menülere, sekmelere, butonlara kolay bir şekilde çok vakit kaybetmeden ulaşabiliriz. Bu kullanım kolaylığını ve de sadeliğini sağlayan ui tasarım olmaktadır.

Ui tasarımın temel özelliklerinden biri elle tutulur ve gözle görülür olmasıdır. Fakat aynı zamanda kullanıcı etkileşimlerini de içermektedir.

Ayrıca ui tasarım konusunda derinlemesine bir bilgi sahibi olan tasarımcılar genelde başarılı çalışmalara imza atarlar. Kullanıcılara, aradıkları içeriklere rahatlıkla ulaşabilecekleri bir kullanım kolaylığını da şıklık ile birleştirerek sunarlar.

UX Tasarım Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde ux tasarım özellikleri düşünüldüğünde her daim ilk sırada bu kavramın oldukça geniş bir kapsama sahip olduğu belirtilmelidir. Bu ux tasarım kavramı yapı olarak tasarım ile iç içe olması zorunda değildir. Genelde alanında uzman olan bir ux tasarımcısının kişisel davranışlarını merkeze almakta olan birbirinden farklı pek çok alanlarda bilgi sahibi olması gereklidir.

 Ux tasarımın merkez noktasında bir tasarımın kullanıcıya yaşatmış olduğu deneyimler vardır. Kullanıcı odaklı bu yaklaşım doğrultusunda da ürün kullanıma açılmadan öncesinde pek çok test uygulanmaktadır. Bu testler ile kullanıcıların nasıl daha çok rahat ettiği ve nasıl daha hızlı şekilde hareket edebildiği gibi bazı gözlemler profesyonel olarak yapılmaktadır. Bu tasarımlar ux tasarım uzmanı tarafından yapılır.

Ui ve Ux Tasarımın Farkları Nelerdir?

Günümüz koşullarında ux tasarım ve ui tasarım kavramları genellikle birlikte kullanılmaktadır. Bu durumun da genel sebebi ülkemizde yer alan web tasarım teknolojilerinin genelde biraz geriden takip edilmesi olarak düşünülebilmektedir. Ux tasarım ve ui tasarım nedir? Konularından sonra günümüzde ux tasarım ve ui tasarım farklarını aşağıdaki gibi yer almaktadır. Bunlar;

Ui tasarım sisteminde bir tasarımın kullanıcıya ne şekilde görüneceği konusu en temel merkezdedir. Ux tasarım ise bu şekilde görünümün kullanıcı ile yaratacağı etkileşimin kurgulanma süresinde devreye girmektedir.

Ui tasarım dijital aşamaları içerirken ux tasarım uzmanı ise kullanıcı davranışını dijital dünyanın ötesinde bir şekilde ele alır. Ardından bu alışkanlıklar da dijital ortamda test edilmektedir.

Ux tasarım, şirketlerin tüm dijital yüzleri ile birlikte kullanıcı arasındaki etkileşimlerin kalitesinin geliştirilmesi ve de iyileştirilmesi süreci olmaktadır.

Markaların veya işletmelerin güçlü bütün görsel varlıklarının ara yüze en doğru bir şekilde taşınması ise tam olarak kullanıcı arayüzü tasarımının konusu olmaktadır. Ayrıca kullanıcı arayüzü tasarımı kullanıcının işletmelere dair her türlü platformlarda interaktif bir şekilde yönlendirmeye sahip olmasını sağlamaktadır.

Logo Tasarım ve Önemli Bilgiler

Başarılı Bir Logo Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ui Tasarımcı Nedir?

Genelde çok merak edilen ui tasarım nedir? Konusu gibi ui tasarımcı da merak edilmektedir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan ui tasarımlarını gerçekleştiren ui tasarımcılar, bir tasarımın bütün görsel detaylarını kurgulamakta olan kişidir. Kullanıcı etkileşimleri kavramını merkezde tutup görsel çekiciliği ve de kullanım kolaylığını da bir arada sunmak üzere bu çalışmalarını yürütürler.

Ux Tasarımcı Nedir?

Ux tasarımlarını gerçekleştiren kişilere ux tasarım uzmanı denilmekte olup kullanıcı alışkanlıklarını ve de davranışlarını profesyonel bir şekilde kurgulanan testler aracılığı ile ölçmekte olan kişidir. Bu ux tasarım uzmanı olan kişiler müşterinin yaşayacağı tüm deneyimi çalışmalarının merkezlerine alarak ilerlemektedir. Buna ek olarak ux tasarım uzmanı ve ui tasarım uzmanı tam bir bütündür.

Ux Tasarım İle Ui Tasarım Nasıl Birleştirilebilir?

Günümüzde ux tasarım ve ui tasarım birleştirirken öncelikle tasarımların tam olarak kullanıcıya ve de kullanıma odaklı olması gereklidir. Yapılacak olan tüm çalışmalar dünya örnekleri ile karşılaştırılmalıdır. Örnek uygulamalar indirilip beğenilen tasarımların kullanıcı deneyimleri incelenir.

Dijital bir uygulama sistem, planlarken mutlaka ilham alınmalıdır. Yapılan her uygulamanın interaktif bir şekilde çalışmasını sağlayıp akış planlanmalıdır. Bunun için de genel olarak Adobe XD kullanılabilir. Tasarımları uygulamaya dönüştürür iken defalarca farklı şekillerde akışlar hayal edilmelidir. Bu adımlar sonrasında önemli olan deneyim ve tecrübe edilen tasarım dünyasını doğru olacak bir şekilde dijital dünyaya aktarmak olacaktır.

Hangi Ui Tasarım Uygulamaları Kullanılmalıdır?

Günümüzde ui tasarım nedir? Genel olarak anlatıldıktan sonra ui tasarım yaparken hangi uygulamalar kullanılır aşağıdaki gibidir. Bunlar;

InVision, Figma, Atomic, Mockflow, Balsamic, Axure, Zeplin, Sketch, Marvel ve de Justinmind şeklinde yer almaktadır.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.