Sem nedir? Ne işe yarar? Nasıl Kullanılır?

Sem (Search Engine Marketing) yani Arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Genel olarak reklam çalışmalarıyla marka bilinirliğinizin artmasına olanak sağlar.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizi arama motorlarında, online platformlarda ve web sayfalarında sunduğunuz reklam içeriklerine rastlamasıdır.

Müşteri kitlenize doğrudan erişmeniz için geliştirilen Sem kavramı, dijital pazarlama stratejisinde oldukça etkili bir hamledir. Marka bilinirliğini ve müşteri kazanımını sağlayan Sem, Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarıyla birlikte, Instagram, Facebook ve Linkedin gibi sosyal medya araçlarında da uygulanabilmektedir.

Seo, organik aramalarda bulunabilirliğinizi arttırırken, Sem, doğrudan reklam alanı oluşturarak daha hızlı büyüme sağlamanıza olanak tanımaktadır.

Elbette her zaman için en doğrusu Seo ve Sem kavramlarını bir arada kullanmak ve yürütmektir. Böylelikle reklam oluşturamadığınız zamanlarda seo’nun faydalarını da görebilirsiniz. Sem nedir sorusuna cevap vermiş olduk. Diğer konulara değinebiliriz.

Popüler Web Siteleri Seo

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seo Nedir ? Seo’nun Avantajları

Sem Nasıl Kullanılır?

Sem, daha hızlı ve daha kısa zamanda markanızın tanıtımını yapmanızı sağlar. Seo, uzun vadeli bir çalışma gerektirir ancak yine de organik aramalarda oldukça faydalı ve kalıcıdır.

Sem, dilediğiniz bütçede dilediğiniz bölge veya platformda reklam yayınlamanıza imkan verir. En sık kullanılan alan ise Google Ads hizmetidir. Arama motorlarının sonuç sayfalarında en üst sıralarda yer almak veya organik aramaların çevresinde görünmek için Sem ile pratik bir şekilde reklam oluşturabilirsiniz.

Sponsorlu link olarak görünen Sem yöntemi, dilediğiniz anahtar kelime, bölge, kitle ve platformlarda yayınlanabilir.

Arama motorlarında doğrudan öne çıkmak ve hedef kitleye ulaşmak için detaylı bir analiz yapmanız gerekir. Bu doğrultuda belirleyeceğiniz strateji ile doğru reklam aracını seçerek, etkili bir dönüşüm elde edebilirsiniz.

Sem Ne İşe Yarar?

Seo ve Sem birbirinden ayrı ancak birbiri ile entegreli olarak çalışılabilen bir sistemdir. Bu yöntem ile markanız için harika bir döngü oluşturabilir, rekabetle mücadele ederek belirlediğiniz o yüksek hedefe ulaşabilirsiniz.

Sem Ne işe yarar, inceleyelim.

 • Vereceğiniz ücretli reklamlar sayesinde, arama motorlarında görünebilir konuma ulaşırsınız.
 • Bütçe miktarınıza göre arama motorunda ilk sırada yer alabilirsiniz.
 • Ürün veya hizmetinizi talep eden ziyaretçi tarafından kolay ulaşılabilir olursunuz.
 • Hedef kitleniz doğrudan sizinle etkileşime geçer.
 • Satış ve geri dönüşüm grafiğiniz yükselir.
 • Yeni pazarlama stratejileri geliştirebilmenize yeni imkanlar sağlar.
 • Müşteri taleplerine göre ürün veya hizmet geliştirilmesinde sıklıkla kullanılır.
Seo Danışmanı Nedir ? Seo Danışmanın Yaptıkları ve Görevleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seo Danışmanı Nedir? Kime Denir ?

Arama Motoru Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Web sitenizin ve ürün / hizmetlerinizin reklamlar aracılığı ile kullanıcıya ulaşmasını sağlayan sisteme arama motoru pazarlaması denmektedir. Marka itibarı ve imajı için reklam alanında kullanacağınız metinler ve görseller mutlaka sizi temsil edecek kalitede hazırlanmalıdır.

Sem oluştururken ve reklam fikrini yürütmek isterken birtakım analizler yapmanız gerekir. Bunlar; hedef kitle seçimi, rakip analizi ve anahtar kelime analizidir. Bu analizlere göre şekillendireceğiniz reklamlar, rakiplerinizden daha yaratıcı içerikler ya da görsellerle desteklenmelidir.

Oldukça anlaşılır, net, sade ama dikkat çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Eyleme çağrı mesajı niteliği taşıyan reklamlar, ürün veya hizmetlerinizin yüksek kalitede olduğunu ve kullanıcının sizi tercih etmesi gerektiği güvenini yaratmalıdır.

Elbette tüm bu planlamalar mutlaka Google reklam verme istatistikleri ve standartları baz alınarak uygulanmalıdır. Aynı şekilde diğer arama motorlarının da kuralları dahilinde olmalıdır.

Google Ads alanında reklam vermek Sem farkıyla site trafiğinizi yükseltmek için ya seo uzmanı ya da Google Adwords uzmanı ile çalışmanız tavsiye edilir.

Web tasarım aşamasında olan bir web sayfanız için mutlaka seo uzmanı ile çalışmanız ve sitenizin geleceği yönünde sektörünüze uygun yol haritasını birlikte belirlemeniz önerilir.

Web tasarım uzmanı, size alt yapısı Seo ve Sem’e uygun bir tasarım hazırladığında, Google ve diğer arama motorlarında yükselmeniz ve başarı sağlamanız mümkündür.

Sık Kullanılan Reklam Türleri

Sem kavramıyla yapacağınız çalışmalar için bazı terim ve reklam türleri bulunmaktadır. Bu terimler ve kullanım biçimlerine göre markanızın ihtiyacı olan Sem reklam yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

 1. Görüntülü Reklamlar (Görsel Reklamlar.)
 2. Alışveriş Reklamları (Ürün bilgisi ile hazırlanan ve kullanıcının aramasında karşısına sunulan reklam biçimidir.)
 3. Ücretli Arama Ağı Reklamları ( Duyarlı ve metin reklamları olarak ikiye ayrılır.)
 4. PPC (Tıklama Başına Maliyet ile hazırlanan reklam biçimidir.)
 5. CPP (Rating başına oluşan maliyetle uygulanan reklam biçimidir.)
 6. CPS-CPP (GRP değeri saniyesi ile hesaplanan reklam biçimidir.)
 7. CPT-CPM ( Bin gösterim başı maliyet reklamlarıdır. Bin kişiye ulaştığında maliyet hesaplanır.)

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.