Logo Tasarım bir firmanın, kuruluşun, markanın ve ürünün en önemli görsel sembolüdür. Markaya hitap edilmesi ve akılda kalıcılığından dolayı önemli bir yere sahiptir logolar. Bu sebepten tasarımı yapılırken sektör ve vizyonu çok dikkate alınmalıdır.

Zekice ve profesyonelce tasarlanan logolar insanları etkileyip akılda kalmalarını sağlamıştır. Bu gibi durumlarda akılda kalıcı olmak firma veya kurumlara ekstradan potansiyel katacaktır.

Gelişen teknoloji ve yazılımlar sayesinde günümüzde grafik tasarımcılar tarafından kaliteli logo tasarım yapılmaktadır.

Logo’nun Şirket ve Firma için önemi: bir insana isim konması kadar önemlidir logo. Firma tüm faliyetleri boyunca o logo ile tanınacağı ve gözde algı uyandıracağı için pozitif etki ve izlenim bırakmak gerekir.

Logo Tasarım Programları Nelerdir ?

Logo tasarım programları nelerdir sorusuna cevap olarak birçok program ile yapılabilir. Ancak önemli olan profesyonel bir program seçimi yapmaktır. Günümüzde halen birçok kişi photoshop programı ile yapmaktadır. Tarafımca yanlış bir durumdur.

Photoshop pixel tabanlı görseller düzenleme ve oluşturmakta kullanılır. Büyük ölçülü baskılarda photoshop ile yapılan tasarım çalışması pixellenme gibi sıkıntılar çıkartabilir.

Aynı zamanda hazır logo tasarım programlarını tercih etmekte yanlış bir seçim olacaktır. Photoshop ve hazır programlar yerine Vektörel çizim programı olan Illustrator programını tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

Tasarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

  • Sadelik: Çok fazla karmaşa içerisine girmeden yazılar kolaylıkla okunabilmelidir.
  • Renk: Çok renk kullanılan logolar insanların algıda sıkıntı yaşamalarına sebep olmaktadır. Ayrıca az renk kullanımı şirket evrak baskılarında uygun maliyetlere gelmesini sağlayacaktır. Firmanızın tasarımında kullanmak için Adobe Color ile renk paletlerinizi oluşturabilirsiniz.
  • Font (Yazı karakterinin kullanımı): Logo’da fontların sektöre uygun seçilmesi çok önemli etkenlerden biridir.
  • Oran & Orantı: Logo her ebat ve orantıda kullanılabileceğini düşünülerek ebatlar için alternatif tasarımlar yapılabilir.
  • Özgün Olmak: Her firma birbirinden farklı ve bağımsız olduğu gibi logo tasarımları da o derece özgün olmalıdır. Benzer logo tasarımları firmaların imajlarına zarar verebilirler ve insanların karmaşa yaşamalarına sebep olurlar.

Markalaşmada bir diğer unsur Sosyal Medya Paylaşımları ve Kurumsal Markalaşma adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.