Logo Tasarım ve Önemli Bilgiler

Logo Tasarımı hakkında bilgiler ve dikkat edilmesi gereken detaylar


Markanın kurumsal kimliğini yansıtan logoların, farklı ve ilgi çekici olması markanın iyi bir şekilde tanıtılmasını sağlamaktadır. Sanıldığı kadar kolay olmayan doğru logo tasarım açısından markanın tanınırlığını arttıracak yönde özgün bir nitelik taşımalıdır. Logo tasarımı için herhangi bir bütçe ayırmak istemeyen kişiler kendi logolarını yapmak istemektedir. Bu nedenle bir logo tasarımında olması gereken unsurlar, tasarımını yapacağınız logo içerisinde de kullanılmalıdır.

Logo Tasarımında Olması Gereken Unsurlar Nelerdir?

Logo tasarımın önemi açısından olması gereken unsurlar sade, anlaşılabilir, akılda kalıcı, açık mesaj vermesi, doğru font kullanımının olması ve belirlenen hedef kitleye göre yansıtılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra başarılı logo tasarım özellikleri herhangi bir dönemi yansıtmaması, özgün ve orijinal olması, kontrast alanının kullanılması, yenilikçi bir niteliğe sahip olması ve siyah beyaz kullanımına dikkat edilmesi gibi unsurları da kapsamaktadır.

Etiket Tasarım Örnekleri

Logo Tasarım Nedir ? Markalaşmada Logo’nun Önemi

1) Logo Tasarımın Sade Olması

Önemli markaların kullandığı logo tasarımında öne çıkan markanın yansıtılması gereken kimliğinin yanı sıra sade bir tasarıma sahip olması da dikkat çekmektedir. Verilmek istenen mesajın basit ve sade bir konsept ile verilmesi logo tasarımının amacına uygun bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

2) Logo Tasarımında Akılda Kalıcılık

Akılda kalıcı olması için tasarlanan logolar, özgün ve yaratıcı bir nitelik taşımaktadır. Aynı zamanda markanın tanınmasını sağlayan akılda kalıcı logolar kolay bir şekilde hatırlanabilmektedir.

3) Tasarımın Belli Bir Dönemi Yansıtmaması

Logo tasarımı yapım aşamalarında sadelik önemli olduğu kadar herhangi bir dönemi yansıtmaması da gerekmektedir. Çünkü gelecek yıllarda da kullanılması planlandığı için yenilikçi bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Logo tasarımda olması gereken bu unsura bir örnek olarak Coca Cola firması verilebilmektedir.

4) Logo Tasarımında Kontrast Alanlarının Kullanılması

Logo tasarımında önemli olan arka plan rengi seçimi tasarımın ana hatlarını oluşturmaktadır. Yazı stili ve kullanılan şekillerin arka plan görselleri ve seçilen renkler ile uyumlu olması gerekmektedir. Kontrast alanı vurgulanması gereken noktaları öne çıkararak can alıcı bir tasarımın ortaya konması sağlanmalıdır. Logo tasarımında kullanılan kontrastın amacı karmaşık bir yapı değil dikkat çekici bir görsel tasarım oluşturmaktadır.

Barış DayakAuthor posts

Web Tasarım ve Seo Uzmanı olarak uzun yıllardır çeşitli projeler geliştirmekte ve yüzlerce müşteriye hizmet sunmaktayım.